ВЕСТИ – Page 5 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Одбележани 112 години од раѓањето на етномузикологот Васил Хаџиманов

Васил Хаџиманов е еден од најголемите и најупорните македонски истражувачи од областа на етномузикологијата, мелографијата и фолклорот и еден од врвните интерпретатори на изворните македонски народни песни. Во неговиот роден град, Кавадарци, беа одбележани 112 години од неговото раѓање. Професорот по историја во кавадаречката гимназија Мики Камчевски потенцира дека Васил Хаџиманов е човекот кој ...

Повеќе »

Градоначалниците и функционерите на ракомет во Хрватска, кој ги плаќа трошоците – непознато

Наместо на работните места, повеќе видни функционери и градоначалници деновите ги минуваат во Хрватска на ракометни натпревари. На социјланите мрежи тие се пофалија со фотографии, а граѓаните преку коментари негодуваа како сите во исто време се во Хрватска, но исто така прашуваа и со чии пари се платени овие патувања. ...

Повеќе »

Манчевски: Законот за аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен

Законот за аудио и аудиовизуелни услуги нема да биде повлечен, но остануваме отворени за дискусија, изјави денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во врска со забелешките од одредени здруженија дека законот е противуставен и дискриминаторски. „Би сакал да знам зошто овие здруженија на многуте јавни дебати што ...

Повеќе »

Иселеници протестираа пред Амбасадата на Македонија во Вашингтон

Македонски иселеници од неколку американски сојузни држави вчера се собраа пред Амбасадата на Република Македонија во Вашингтон на мирен протес против потенцијалната промена на уставното име на земјата. Во таа прилика, лидерот на Обединета Македонска Дијаспора (ОМД), Мето Колоски, го промоворише новото движење на организации од дијспората наречено „Ние сме ...

Повеќе »

Апелација одби уште седум жалби на обвинети за настаните во Собранието

Апелацискиот суд Скопје на денешната затворена седница ги одби како неосновани жалбите за изречениот притвор на уште седуммина осомничени за тероризам и уставно загрозување, во врска со настаните од 27-ми април 2017 година во македонскиот Парламент. Според оваа одлука, Иван Цветановски, Абдуљафет Алими, Љубен Арнаудов, Јане Ченто, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски ...

Повеќе »

Тутунски комбинат Прилеп плати 75 милиони на УЈП и се раздолжи со државата

Новото  раководство на прилепскиот Тутунски комбинат-компанија во доминантна државна сопственост, пред истекот на календарската 2017 годна се раздолжи кон државата исплајќајќи долг стар 6 години, а остануваат само старите наследени обврски кон комерцијалните банки кои редовно се сервисираат: „На 30-тти декември успеавме комплетнот долг кој го имавме наследено од претходните ...

Повеќе »

Маж од Тетово лажно се претставувал дека е полицаец

Четриесетгодишен тетовец лично за себе изработил лажна службена легитимација на МВР. Лицето е лишено од слобода и задржано во полициската станица во Гостивар за понатамошна постапка. Лажната службена легитимација е откриена при контрола на Магистралниот пат Гостивар – Кичеве каде полициски службенци забележале паркирано патничко возило „Мазда” со скопски регистарски ...

Повеќе »

Изборите за локалната власт на Белград распишани за 4 март

Претседателот на српското Собрание, Маја Гојковиќ денеска за 4 март ги распиша изборите за членови на Собранието на Град Белград. Истовремено, таа распиша избори и за органите на локалната власт во општините Бор и Аранѓеловац. „Сакам да ги повикам граѓаните на Белград, Бор и Аранѓеловац да излезат на изборите на ...

Повеќе »

Собранието го ратификува договорот со Бугарија

Со 61 глас „за“ и еден воздржан Собранието го ратификува договорот со Бугарија. Воздржан гласаше независниот пратеник Ферид Мухиќ, кој рече дека гласал воздражно бидејќи, според него, Македонија во договорот прави отстапки и дека договорот, како што рече, не е симетричен во однос на двете држави. Со ратификувањето договорот стапува ...

Повеќе »

Великов Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Бугарија ја поддржува владата на Република Македонија и сите институции, граѓанското општество и опозицијата да ја поститнат својата цел – добивање покана за членство во ЕУ, потенцира бугарскиот амбасадор во земјава Иван Великов Петков, кој пред пратениците ја презентира програмата и приоритетите за работа на Бугарското претседателство со Советот на ...

Повеќе »

Годинава Тетовското Кале ќе започне да се конзервира

Годинава Тетовското Кале ќе започне да се конзервира, а врз него ќе продолжат да се вршат архитектонски истражувања. Вакви активности за заштита на оваа тврдина која е најголема во Македонија од времето на Османлискиот период се преземаат по подолг период. Целиот текст можете да го прочитате на ММС.МК  

Повеќе »

Цената на нафтата на највисоко ниво од 2014

Зголемувајќи се за три отсто во изминатата недела, цената на нафтата на светските берзи достигна највисоко ниво во последните три години. Зголемувањето на цената се должи на намалената нерамнотежа помеѓу понудата и побарувачката. На берзата во Лондон цената на барел нафта порасна за 3,3 отсто на 69,87 долари, додека во ...

Повеќе »

Пратениците ќе одлучуваат како ќе се прислушува

Сетот закони за реформи во безбедносно-разузнавачкиот систем, кои се спроведуваат согласно препораките на Рајнхард Прибе, меѓу кои е и системот за следење на комуникациите се на денешниот дневен ред на Собранието. Законот за прислушување и новата Агенција што треба да се формира го поминаа првиот комисиски филтер, каде без опозиција ...

Повеќе »

Снег на Плетвар, Пресека и Страцин, намалена видливост на Попова Шапка и Стража

Сообраќајот на државните патишта изутринава се одвива по влажни коловози во северните, западните и југозападните делови од државата, а на некои повисоки места наместа со мали остатоци од кашест снег по интервенција на дежурните екипи на ЈП „Македонија пат“, соопшти АМСМ. Во останатите делови од државата коловозите се наместа влажни. ...

Повеќе »

Генералниот секретар на НАТО в четврток ќе се обрати пред македонските пратеници

Генералниот секретар на НАТО, Јанс Столтенберг, претстојнава недела ќе дојде во дводневна посета на Македонија (17 и 18 јануари). Според агендата на посетата, Столтенберг би требало в четврток напладне да се обрати и пред пратениците во Собранието на Р.М. На днедвен ред пред пратениците во македонскиот парламент недалава ќе биде ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']