ВЕСТИ – Page 647 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Поликлиниката Битпазар без струја

Денеска од 9 до 14:30 без струја ќе останат корисниците од реонот на Саат Кула и Поликлиника Битпазар. Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје соопшти дека прекинот со електрична енергија е поради технички зафати во електро – системот.

Повеќе »

Министерот Изаири во посета на општина Желино

Mинистерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири ќе ја посети општина Желино при што ќе оствари состанок со градоначалникот Фатмир Изаири. Посетата е дел од активностите за продлабочување на соработката со локалните самоуправи во заштитата на животната средина.

Повеќе »

Денеска променливо облачно време, викендов повеќе сонце

Денеска не’ очекува променливо облачно време, а температурите низ земјата ќе се движат во интервалот од минус 6 до 12 целзиусови степени. Во Скопје температурите ќе се движат од минус 4 до 6 степени. Во следниве два дена ќе има повеќе сонце. Од недела ќе преовладува променливо облачно време со ...

Повеќе »

Автомобил заврши на кров во близина на Петровец

Автомобил излетал од патот во близина на скопско Петровец и завршил превтрен на кров во нива. Фотографијата е објавена во групата Ѕид на сообраќајниот срам, а во коментарите е наведено дека патниците биле извлечени од возилото и не се потешко повредени. Се уште не се знае дали причината за несреќата ...

Повеќе »

Претседателот на Србија донесе цело бадниково дрво

Дел од традицијата за Бадник е и носењето на бадниково гранче. Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, тоа го направи на екстремен начин, па место гранче во собранието внесе цело дрво.

Повеќе »

Денес православните христијани го слават Божиќ

Православните христијани во Македонија денеска го слават Рождеството Христово-Божик. Во сите храмови на Македонската православна црква изутринава се одржуват божикни литургии. Централното одбележување е во Соборниот храм Свети Климент Охридскиво Скопје, каде што архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан ќе богослужи Златоустова литургија. По повод Божик, Архиепископот охридски и македонски ...

Повеќе »

Стружанка ограбена и нападната во Гостивар: И’ се заканувале со лажен пиштол

Дваесет и тригодишната Х.К од Струга вчера пријавила дека додека со нејзината другарка Ј.Т.(34) се враќале од угостителски објект во село Добри Дол каде што биле вработени, на ул.„Илинденска“ во Гостивар до такси возилото со кое се превезувале се доближил автомобил од марката „БМВ“ со словенечки регистерски ознаки. Во истото ...

Повеќе »

Ограбиле штипјанец среде бел ден

Вчера околу пладне, шеесет и деветгодишниот штипјанец  С.Ш. пријавил дека истиот ден околу 10,15 часот на ул.„Вера Циривири Трена“ во Штип, додека се движел пеш бил пресретнат од страна на непознато машко лице на возраст од околу 65-70 години. Непознатиот маж на старецот му рекол дека направил сообраќајна незгода со ...

Повеќе »

Скопје: Од поштар украле пари наменети за пензии

Две непознати лица вчера ограбиле поштар во Скопје. Четириесет и четиригодишниот А.Ф пријавил дека вчера претпладне на ул. „Македонско Косовска Бригада“ од страна на две непознати лица со закана со пиштол му биле одзедени околу 158.700 денари кои биле наменети за делење на пензии по што го напуштиле местото на ...

Повеќе »

Честитка од Зоран Заев за Бадник и Божик

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев за големите христијански празници Бадник и Рождество Христово, Божик, во свое име и во име на партијата, упати честитка до сите граѓани кои ги чествуваат, до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот Охридски и Македонски, г.г. Стефан и до членовите на Синодот, ...

Повеќе »

Актерка скршила колк во новиот објект на МНТ

Актеркaтa Лилјaнa Велјaнoвa се здобила со тешка повреда, откако вчера паднала на малата сцена во новиот објект на МНТ, пишуваат нејзини колеги и пријатели на социјалните мрежи. Неофицијално, таа паднала во дупкa при што скршила кoлк, рaкa и кoленo. Веднaш билa префрленa вo Клиничкиот центар, каде наводно била oперирaнa. Несреќниот случај ...

Повеќе »

Милошовски, Коневски и Мехмети стануваат нотари?

На 25 декември годинава, писмениот дел од нотарскиот испит го положиле лицата Антонио Милошовски, Ивица Коневски и Ермира Мехмети – пренесе порталот Плусинфо. Ова може да се види од следниот документ на Министерството за правда: Еве го покрупно делот од списокот каде се наведени трите познати имиња: Сепак, Плусинфо нема ...

Повеќе »

Се уште е критична состојбата на тројца од повредените во експлозијата во Драчево

И понатаму останува критична состојбата на тројцата повредени при вчерашната експлозија на бомба во скопско Драчево. Повредените се наоѓаат на одделот за интензивна нега на Клиниката за хируршки болести Свети Наум Охридски во Скопје. Тројца од повредените во вчерашната екплозија на плинска боца во Драчево се во критична состојба и ...

Повеќе »

Беровско Ратево подготовено за карневалот „Бамбурци“

Беровското село Ратево се подготвува за традиционалниот карневал. „На сите плевени се сушат кожи од овци и кози, што значи дека Ратевските бамбурци подготвуваат нови маски за новиот поход со кој ќе ги истераат лошите духови од Малешевијата, а тајната за изработка на маските, со векови се пренесува од колено ...

Повеќе »

Маглата ја намалува видливоста на неколку патни правци

Сообраќајот низ Македонија денеска се одвива без забрани, по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Намалена видливост поради појава на  магла до 50 метри има на патните правци Велес ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']