ВЕСТИ – Page 677 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

МАРнет го демантира Кицаровски

Макадемска истражувачка мрежа (МАРнет) денеска најостро ги демантира тврдењата на дополнителниот заменик министер во Министерството за информатичко општество и администрација, Александар Кирацовски изнесени на вчерашната прес конференција. МАРнет веќе пет години функционира како самостојна јавна установа без ниту една дамка на своето работење и претставува лидер во регионот за електронска ...

Повеќе »

Опозицијата бара од ДИК увид во дипломата на Бонева

Социјал-демократскиот сојуз заедно со своите коалициони партнери поднесе барање до Државната изборна комисија во најкус можен рок да им биде овозможен пристап кон оригиналната диплома и уверение за завршен VII степен стручна подготовка на избраниот член на ДИК, Силвана Бонева. Исто така, опозиционерите бараат увид на документацијата за должината на ...

Повеќе »

Нови директори во Домовите на култура во Штип и Кочани

На некој ден пред Нова Година, Домовите за култура во Штип и Кочани добија нови директори. Новите кадри се професионални актиери од штипскиот театар. Актерот, Миле Вртеовски доби четригодишен мандат да ја води Националната установа Дом на култура „Ацо Шопов“ од Штип, во чии рамки работи и Народниот театар. Интересно ...

Повеќе »

Охриѓани бараат референдум за изградбата на експресниот пат, ски центарот и туристичките зони во НП Галичица!

Охриѓани да се изјаснат на референдум за најавените развојни проекти на владата кои таа планира да се реализираат во заштитените зони на Националниот парк Галичица. Ова беше предложено на јавната расправа по однос на ревидираниот извештај за стратегиска оцена на влијание врз животната средина на предлог измените на Планот за ...

Повеќе »

Општина Кочани продава 14 парцели

Општина Кочани излезе со нова објава за отуѓување на градежно земјиште, сопственост на Република Македонија по пат на електронско јавно наддавање. Предмет на наддавањето е градежно неизградено земјиште, сопственост на Република Македонија, предвидено со деталнитe урбанистички планoви за град Кочани. Со објавата се нудат 14 парцели за индивидуално домување, од ...

Повеќе »

Денеска е Свети Наум – исцелител и просветител на македонскиот народ

Денеска православните христијани го слават Свети Наум, познат како исцелител и просветител на македонскиот народ. Денеска именден празнуваат: Наум, Наумче, Науме, Наумка… Свети Наум освен по црковната дејност е познат и како македонски средовековен писател и културен деец. Од неговите творби, за кои се претпоставува дека се повеќе, откриено е ...

Повеќе »

Смрт во реката Брегалница

Двајца затворски чувари од Штип, одејќи на работа во ноќна смена ги загубија животите во тешката сообраќајна несреќа, што се случила синоќа на излезот од Штип. Во несреќата загинаа 30 годишниот Ристе Шалев од населбата Железничка и 41-годишниот Коце Петров од Чардаклија, брат на заганитиот бранител од конфликтот во 2001-та, ...

Повеќе »

Вчера во Скопје 11 сообраќајки – две лица се повредени

Во текот на изминатите 24 часа, сообраќајната полиција на подрачјето на Град Скопје извршила увид на вкупно 11 сообраќајни незгоди. Од нив, девет се со последица материјална штета и две се со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле еден сопатник и еден пешак. Во текот на ...

Повеќе »

„Дуке и пријателите“: Музички спектакл во Скопје

Познатиот композитор, пијанист и продуцент, Дуке Бојаџиев кој долги години живее и работи во Њујорк на 20 февруари во „Метрополис арена“ го најавува музичкиот спектакл насловен „Дуке и пријателите“, во организација на „Авалон продукција“ . Ова ќе биде најголем концерт досега во неговата кариера, а Бојаџиев ќе настапи со неговите ...

Повеќе »

Божикно послание на г.г.Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан упати божикна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово – Божик. – Настанот од она рано утро во Витлеемската пештера е исполнување на сите надежи и очекувања, на сите пророштва и ветувања низ вековите. Во тој настан се содржи сета вера на претходните, на ...

Повеќе »

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Граѓаните од православна христијанска вероисповед утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Празникот традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде на годинашниот кум Илија Малинковски-Ики ќе му биде врачен преодниот бадникарски ќуп. Манифестацијата ќе почне со бадниковата ...

Повеќе »

Министерот Изаири во посета на Теарце

Министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири ќе оствари работна средба со градоначалникот на општина Теарце, Исен Асани. Според предвиденото, тие ќе разговараат за статусот на проектите што се во тек, како и за оние што треба да се реализираат, согласно инвестиционата програма на министерството. Работниот состанок ќе ...

Повеќе »

ОБНОВЕНО: Загинатите во сообраќајката во Штип се двајца чувари од штипскиот затвор

Загинаа двајца чувари во штипскиот затвор Двајца затворски чувари од Штип, одејќи на работа во ноќна смена ги загубија животите во тешката сообраќајна несреќа, што се случила на излезот од Штип. Возилото во кое се возеле излизгало од коловозот и според се’ уште непотврдени информации влетало во реката Брегалница. Веднаш ...

Повеќе »

Прекин на сообраќајот на автопатот Скопје-Велес

Сообраќајна несреќа во која биле вклучени повеќе возила на автопатот Скопје – Велес, на делницата Каласлари – Велес, го прекина сообраќајот за сите видови возила, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот се пренасочува по спореден пат само за патнички возила.

Повеќе »

Скопјанец со нож се обидел да ја убие сопругата

Осомничениот во неделата ја нападнал својата сопруга, по што со употреба на нож и сатар и нанел тешки телесни повреди. На семејното насилство кое завршило со крвав деликт сведок било и едно од трите деца на брачните партнери. По извршеното кривично дело, осомничениот беше лишен од слобода, соопштуваат од Јавното ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']