ВЕСТИ – Page 759 – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Последни вести

Вчера во Скопје 11 сообраќајки – две лица се повредени

Во текот на изминатите 24 часа, сообраќајната полиција на подрачјето на Град Скопје извршила увид на вкупно 11 сообраќајни незгоди. Од нив, девет се со последица материјална штета и две се со последица телесна повреда, во кои со полесни повреди се здобиле еден сопатник и еден пешак. Во текот на ...

Повеќе »

„Дуке и пријателите“: Музички спектакл во Скопје

Познатиот композитор, пијанист и продуцент, Дуке Бојаџиев кој долги години живее и работи во Њујорк на 20 февруари во „Метрополис арена“ го најавува музичкиот спектакл насловен „Дуке и пријателите“, во организација на „Авалон продукција“ . Ова ќе биде најголем концерт досега во неговата кариера, а Бојаџиев ќе настапи со неговите ...

Повеќе »

Божикно послание на г.г.Стефан и Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА

Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан упати божикна порака по повод претстојниот празник Рождество Христово – Божик. – Настанот од она рано утро во Витлеемската пештера е исполнување на сите надежи и очекувања, на сите пророштва и ветувања низ вековите. Во тој настан се содржи сета вера на претходните, на ...

Повеќе »

Православните христијани утре го слават Бадник, задутре Божиќ

Граѓаните од православна христијанска вероисповед утре го слават Бадник, ден пред големиот празник Рождество Христово – Божиќ. Празникот традиционално ќе биде одбележан со собир пред Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје, каде на годинашниот кум Илија Малинковски-Ики ќе му биде врачен преодниот бадникарски ќуп. Манифестацијата ќе почне со бадниковата ...

Повеќе »

Министерот Изаири во посета на Теарце

Министерот за животна средина и просторно планирање, Нурхан Изаири ќе оствари работна средба со градоначалникот на општина Теарце, Исен Асани. Според предвиденото, тие ќе разговараат за статусот на проектите што се во тек, како и за оние што треба да се реализираат, согласно инвестиционата програма на министерството. Работниот состанок ќе ...

Повеќе »

ОБНОВЕНО: Загинатите во сообраќајката во Штип се двајца чувари од штипскиот затвор

Загинаа двајца чувари во штипскиот затвор Двајца затворски чувари од Штип, одејќи на работа во ноќна смена ги загубија животите во тешката сообраќајна несреќа, што се случила на излезот од Штип. Возилото во кое се возеле излизгало од коловозот и според се’ уште непотврдени информации влетало во реката Брегалница. Веднаш ...

Повеќе »

Прекин на сообраќајот на автопатот Скопје-Велес

Сообраќајна несреќа во која биле вклучени повеќе возила на автопатот Скопје – Велес, на делницата Каласлари – Велес, го прекина сообраќајот за сите видови возила, соопшти Авто-мото сојузот на Македонија. Сообраќајот се пренасочува по спореден пат само за патнички возила.

Повеќе »

Скопјанец со нож се обидел да ја убие сопругата

Осомничениот во неделата ја нападнал својата сопруга, по што со употреба на нож и сатар и нанел тешки телесни повреди. На семејното насилство кое завршило со крвав деликт сведок било и едно од трите деца на брачните партнери. По извршеното кривично дело, осомничениот беше лишен од слобода, соопштуваат од Јавното ...

Повеќе »

Тешка сообраќајна несреќа кај Штип

Две лица ги загубија животите во сообраќајна несреќа која пред околу еден час се случила кај Штип, дознава пренесува порталот Курир. Според првичните информации, несреќата се случила на излезот од Штип на патот кон Радовиш. Автомобилот во кој биле двајцата мажи од засега неутврдени причини излетал од патот и завршил ...

Повеќе »

Со богата музичка програма, Вевчански карневал е подготвен за новото издание!

Од 10 – ти до 14 – ти јануари Вевчани ќе биде домаќин на илјадници гости од Македонија и странство. Во Вевчани започнува големата прослава за одбележување на празникот „Василица“ во чии рамки традиционално се одржува и фестивалот на сатирата Вевчански карневал. Овој пат дочекот на Старата Нова година, ќе ...

Повеќе »

СВР Битола: Мирни и без поголеми нарушувања празнични денови

Битолската полиција со соопштение до јавноста денеска излезе со збирни податоци за време на новогодишните празници, во делот на нарушувањата на јавен ред и мир на подрачјето на општините коиги покрива. СВР Битола има регистрирано пет нарушувања со елементи на насилство, од кои три нарушувања со физички напад (едно во ...

Повеќе »

Нови детали за вчерашното убиство во Скопје

Деветнаесетгодишниот Леард А. е момчето кое вчеравечер беше убиено во Скопје. Младиот Леард на повредите им подлегнал во болница. Момчето беше прободено со нож во срцето, при инцидент во близина на ресторанот „Бизнис“. Смртта на Леард ја потврди и неговиот татко, спортскиот новинар во јавниот сервис, Сами Адеми. Болната вест ...

Повеќе »

Досега откупени 8.000 тони тутун по просечна цена од 185 денари

Сојузот на тутунски здруженија на почетокот на годинава, на средба со новинарите излезе со податоци за досегашниот тек на откупот на тутунот од минатогодишната реколта. Претседателот, Данчо Милески информира дека тутунарите се задоволни од проценката и постигнатата просечна цена, која се очекува да биде и поголема затоа што повисоките берби ...

Повеќе »

ФОТО: Тојота излета од патот кон врвот на Водно

Иако ги израдува најмалите, снегот вчера го отежна сообраќајот во државата. Кренатата рампа од Средно Водно кон врв излажа многумина да тргнат со својот автомобил нагоре. Еден од возачите, качувајќи се нагоре не успеал да го контролира своето возило. Возилото почнало да се лизга надолу, по што завршило потпрено на ...

Повеќе »

Млада скопјанка киднапирана сред бел ден

Дваесет и пет годишната С.М. од Скопје вчера била киднапирана од врсник. – Нејзината сестра околу 15:20 часот пријавила дека додека биле заедно ги пресретнал М.Ф. (25) од Скопје кој бил со автомобил. Скопјанецот заканувајќи се со нож ја грабнал девојката и заминал во непознат правец – соопшти полицијата. Оттаму ...

Повеќе »
[cwa id='reklama-opstinakumanovo-i-radiocafe']