Вечерва во Тетово започнува шестото издание на меѓународниот фестивал на краткометражен филм ТИФФ ОДА – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вечерва во Тетово започнува шестото издание на меѓународниот фестивал на краткометражен филм ТИФФ ОДА

На фестивалот ќе бидат прикажани 34 филма од 25 земји од светот.

Според директорот на фестивалот Сабедин Селмани, конкуренцијата за годинешниов фестивал била голема, и да учествуваат се пријавиле 1341 филм.

На фестивалот ќе се организираат и дебати поврзани со филмската индустрија, рече координаторот на фестивалот Африм Спахиу

Филмската манифестација ќе трае до 7 октомври и ќе биде заокружена со Џез Фестивал.

Би те интересирало и

„Виенски бал“ во Скопје

Во организација на Здружението за културна соработка „Јохан Штраус“ и под покровителоство на Амбасадата на Република ...

„Исцелител“ на фестивалот „Франкофилм“ во Рим

Македонскиот филм „Исцелител“ на Ѓорче Ставрески денеска ќе биде прикажан на 9-тиот меѓународен филмски фестивал ...