Викендов доброволно чистење на патот кон Попова Шапка – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Викендов доброволно чистење на патот кон Попова Шапка

 

Во рамки на активностите на иницијативата „Да ја спасиме Попова Шапка“, в недела, 9 јули, ќе се одржи доброволна еколошка активност за чистење на некои точки по должината на патот кон Попова Шапка.

Од Иницијативата велат дека со акцијата сакаат да се подигне свеста дека луѓето се тие што треба да се грижат за животната средина и местата што ги посетуваме за пикник. Поаѓањето е во 10 часот, од жичницата на Тетово со организиран превоз.

Првата станица ќе биде кај месноста позната под името Промките каде ќе се чисти средината. Втората станица ќе биде кај Сидол Камен каде, а потоа ќе има прес-конференција за медиумите. Потоа ќе се продолжи пешки до становите на Шипковица. Во 15 часот е предвидено пристигнување во Попова Шапка.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

По 35 години забрана, ќе има кино проекции во Саудиска Арабија

По 35 години забрана на кината, во Саудиска Арабија започнаа проекции на анимирани филмови. Првите постојани кино-сали ...

Навики кои создаваат незадоволство, ослободете се од нив

Обвинувањето на другите, фанатичната желба за контрола, фалењето и животот во минатото се рецепти за ...