ВМРО-ДПМНЕ бара јавниот обвинител да се бира со двотретинско мнозинство – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ВМРО-ДПМНЕ бара јавниот обвинител да се бира со двотретинско мнозинство

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ бара две измени по брза постапка во Законот за јавно обвинителство. Тоа беше побарано на денешната седница на Собранието на Република Македонија на која меѓу другото на дневен ред е и разрешувањето на јавниот обвинител Марко Зврлевски.

Како што посочи пратеникот Илија Димовски, новиот јавен обвинител треба да биде избран по предлог на опозицијата. Како што рече Димовски, ова било и ветување кое го дал СДСМ во изборната кампања.

Втората измена којашто ја бараат од ВМРО-ДПМЕ е тој да се бира со двотретинско мнозинство што, како што рекоа, би дало гаранција дека еден јавен обвинител ќе го надрасне мандатот на секоја влада. Таквиот начин на бирање ќе го стави обвинителот над политиката и ќе се смени досегашната пракса со секоја нова влада да се менува и јавниот обвинител.

Собранието го одби предлогот за имени по брза постапка. Димовски најави дека предлогот ќе го поднесат и по редовна постапка.

Преземено од: ПлусИнфо

Би те интересирало и

Одложено рочиштето за Титаник 2: Обвинетите ќе го разгледуваат прочистеното обвинение

Денешното, прво рочиште за случајот Титаник 2 беше одложено, откако обвинителката Фатиме Фетаи им даде ...

Превентивни прегледи единствено со Семејно приватно здравствено осигурување на Еуролинк

Почнувајќи од денес, на сите клиенти кои ќе го одберат семејното приватно здравствено осигурување на ...