Водечкиот француски готвач Алан Сендерен почина на 78-годишна возраст – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Водечкиот француски готвач Алан Сендерен почина на 78-годишна возраст

Тој беше еден од последните големи креатори во Париз. Тој беше визионер, рече Падловски за човекот, кој заедно со Пол Бокус, Мишел Жерар и други готвачи ја започнаа „Новата кујна“ во 60-те и 70-те години на минатиот век.

Никогаш нема да те заборавиме мил Алан. Веќе ни недостасуваш, напиша Падловски на својот блог.

Движењето „Нова кујна“ се карактеризира со елегантна презентација на јадења, кои покрај тоа се и поделикатни од традиционалните француски „тешки“ специјалитети.

Сандерен со децении беше најпознатиот готвач во Франција. Тој ја „сврте наопаку“ француската гастрономија со смелите комбинации на слатки и кисели вкусови, како јастог и ванила, па дури и реконструираше и древни рецепти како печени патки од готвач, кој датира од периодот на Стариот Рим.

Тој беше еден од првите кои се осмели да каже дека сирењето треба да се служи со бело вино.

Би те интересирало и

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ...

Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

Конзервативецот Марио Абдо Бенитес победи на претседателските избори во Парагвај со 46 отсто од гласовите, ...