Воена парада по повод ослободувањето на Белград – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Воена парада по повод ослободувањето на Белград

На белградскиот аеродром Батајница вчера по повод денот на ослободувањето на Белград беше одржана воена парада „Слобода 2017“, на која беа прикажани дел од оперативните способности на српската војска и презентирани шестте авиони МиГ-29, што Србија ги набави од Русија.

Во рамките на манифестацијата учествуваа 2.200 војници, 130 различити борбени возила, 30 авиони и хеликоптери, како и новите „супервојници“.

На собирот покрај највисокото српско државно и воено раководство, како гости присуствува повеќемина странски претставници, меѓу кои и македонската министерка за одбрана Радмила Шекеринска, нејзиниот руски колега Сегеј Шојгу и претседателот на Република Српска, Милорад Додик.

Во ображањето на манифестацијата, српскиот претседател, Александар Вучиќ изјави дека авионите МиГ-29 што пристигнаа од Русија ќе бидат целосно модернизовани и подготвени за борбени дејствија во наредните месеци. Тој нагласи дела нивното ново оружје не е закана за никого и најви набавка на уште шест нови хеликоптери.

Србија ја зголеми воената моќ со набавка на два хеликоптери МИ-16, шест МиГ-29, 30 тенка Т-72 и со 30 борбени оклопни возила и системи за противвоздушна одбрана, кои беа купени или добиени како руска донација.

На парадата најголемо внимание привлече руската авио-акробатска група „Срижи“, чии припадници со шесте МиГ-29 изведоа програма која првпат беше прикажана надвор од границите на Русија.

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...