Воз што лае пуштен во промет во Јапонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Воз што лае пуштен во промет во Јапонија

Во Јапонија е пуштен во промет воз кој преку звучници пушта кучешко лаење и еленски крици, со цел да ридонесе кон намалување на несреќите со животни по шините.

Звуците треба да ги бркаат животните од железницата. Еленско бревтање од само три секунди, или 20 секунди кучешко лаење, го привлекува вниманието на животните, и тие бегаат, коментираат од јапонскиот железнички научно-технички институт.

Животинските крици нема да бидат пуштани во населени места.

Би те интересирало и

Американските знамиња на половина копје во чест на загинатите во Тексас

Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди американските знамиња да бидат поставени на половина копје во ...

Русија планира да го забрани увозот на помфрит од САД

Русија планира да го забрани увозот на помфрит од САД и другите западни земји кои ...