Во Валона запленети над 630 килограми марихуана во прав – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Валона запленети над 630 килограми марихуана во прав

Полицијата од албанскиот приморски град Валона, во близина на Орикум заплени 630 килограми марихуана во прав и 900 грама масло од марихуана.

Во акцијата во која биле вклучени 40 полициски службеници се запленети и пет автомобили и еден моторен чамец, а уапсени пет лица. Тројца од упасените се жители на Орикум, додека останатите тројца се жители на Валона. Тие се уапсени во близина на островот Сазан, а требало да ја преземат дрогата и да ја транспортираат кон италијанскиот брег.

Тоа е втора акција за неколку денови, во која е запленето големо количество на марихуана произведена во Албанија.

Деновиве италијанската полиција Гуардија ди Финанса на крајбражјето на познатото летувалиште Сан Марино заплени над 500 килограми марихуана, која била превезена со моторни чамци и уапси двајца албански државјани. Во рамки на истата акција во Валона беа уапсени уште тројца албански државјани.

Извор: МИА

Би те интересирало и

По седум години можно проширување на веќе реформирана Унија

Враќање на Западен Балкан во воените 90-ти години не е изгледно. Политиката на проширување и ...

Србија официјално ќе забрани користење пластички кеси

Србија ќе забрани употреба на тенки пластични кеси и ќе воведе задолжителна наплата на биоразградливи, ...