Во Гостивар секодјневно се евидентираат лица кои се каснати од крлежи – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Гостивар секодјневно се евидентираат лица кои се каснати од крлежи

Гостиварци во овие топли денови се мета на крлежи. Гостиварската болница регистрира речиси секој ден човек каснат од крлеж.

За среќа досега од убодите, во Гостивар нема евидентирана Лајмска болест како во 2012 година, вели Инфектологот Драган Наумовски. Пациентите како што рече, поминуваат само со црвенили и јадеж на местото на каснување,

Од Гостиварската болница, препорачуваа во овој период од годината кога има наезда на крлежи, гостиварци при престој во паркови и шуми да не се движат низ високи треви, облеката да биде светла и да ги покира рацете нозете и вратот.

 

Би те интересирало и

Вицепремиерот Османи во посета на Албанија

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи денеска ќе престојува во еднодневна работна посета на ...

Втор обид да почне судењето за нелегалното прислушување во случајот „Таргет-Тврдина“

Во кривичниот суд денеска треба да почне судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство познат ...