Во Грција започнува 24-часовен штрајк – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Грција започнува 24-часовен штрајк

24-часовен генерален штрајк започнува во Грција. Протестот е по иницијатива на двата најголеми синдикати и е насочен против новите мерки за штедење на владата.

Штрајкот ќе влијае на услугите, образованието, здравството и јавниот транспорт. Авиодиспечерите исто така ќе се вклучат, што ќе доведе до промени во распоредот на летовите. Планирани се и две големи демонстрации во главниот град Атина.

Предлог-законот за новиот пакет мерки за штедење ќе се дискутира утре, кога се очекува да биде и кулминацијата на протестите.

Извор: Стандард

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...