Во Грција разбиена мрежа за перење пари преку биткоин – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Грција разбиена мрежа за перење пари преку биткоин

Грчката полиција уапси еден руски државјанин под обвинение дека е „мозокот“ на мрежата за перење пари со помош на виртуелната валута биткоин, преку која се претпоставува дека се „испрани“ најмалку четири милијарди долари.

– Уапсениот Александар Виник (38) е „мозок“ на криминалната организација, по кого е распишана меѓународна потерница, се наведува во полициското соопштение.

Виник бил уапсен во едно едно приморско село во северниот дел на Грција, врз основа на меѓународна потреница распишана од САД, кои нејверојатно сега ќе бараат негова екстрадиција.

Според полицијата, Виник раковоел со онлајн платформа преку која се вршеле трансакции во биткоини и се переле пари.

– Од 2011 година Виник раководел со кримнинална организација, која администрирала со една од најважните интернет страници во светот за електронски криминал, се наведува во полициското соопштение.

Биткоинот е прва дигитална валута која овозможува сигурни и тајни трансакции, со што на финасиските власти им е речиси невозможно да ги контролираат овие текови на пари.

Апсењето на Виник е последно во низата операции против руски кибер криминалци во Европа.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Тачи: Спогодбата за нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можна годинава

Спогодбата за сеопфатна нормализација на односите меѓу Белград и Приштина е можно да се постигне ...

Анкета: Мнозинството Срби се против членсто на земјата во НАТО

Мнозинството српски граѓани, односно 84 проценти, не поддржуваат членство на Србија во НАТО, две третини, ...