Во Дубаи се гради облакодер кој ќе ги ротира становите за 360 степени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Дубаи се гради облакодер кој ќе ги ротира становите за 360 степени

Одново можеме да кажеме дека Дубаи е светлосни години пред целиот свет. Во Дубаи иднината уште еднаш пристигнува со самата идеја и план да се изгради ротирачка зграда.

Dynamic Architecture се генијалните умови кои го смислиле овој проект. Облакодерот се планира да биде завршен во 2020-та, а на станарите ќе им овозможи поглед од 360 степени, кој самите по желба може да го одберат. Тоа значи дека ако наутро сакате да се будите со изгрејсонце, воедно ќе може да вечерате покрај зајдисонце.

Ротацијата се планира да се активира со гласовни команди.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Скандалот со Кембриџ Аналитика го тресе Фејсбук

Професорот кој преку апликација собирал податоци на корисниците на Фејсбук тврди дека е „жртвено јагне“. ...

Трамп му честитал на Путин и покрај советите да не го прави тоа

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера телефонски му честитал на рускиот претседател Владимир Путин на изборната ...