Во Истанбул посаден „килим“ од лалиња

Огромен „килим“ од 564 илјади лалиња е „исткаан“ во историскиот центар на Истанбул, во реонот меѓу „Света Софија“ и џамијата „Султан Ахмет“.

Според весникок „Сабах“, „килимот“, кој има традиционални мотиви е во црвено-жолто-беа комбинација и се простира на површина од точно 1.453 метри квадратни.  Оваа бројка е намерно избрана, бидејќи во 1453 година Османлиите го освоиле Константинопол, денешен Инстанбул.

„Сабах“ нагласува дека ова е до сега најголемиот „килим од лалиња“ во светот.

Лалињата искористени за „килимот“ потекнуваат од источна Турција и од степите  во Централна Азија, каде овој цвет првично бил култивиран од Турците Османлии и подоцна пренесени во Истанбул.

Додади коментар

Би те интересирало и

Силни бури и ветар од 130 км/час удрија врз хрватскиот полуостров Истра

Силни бури зафатија делови од Хрватска, а најтешка беше ситуацијата на Полуостровот Истра, каде ударите ...

Најмалку 200 лица загинаа во свлечиштата во Конго

Властите во Конго стравуваат дека најмалку 200 лица го загубија животот во свлечиштата, што се ...

Close