Во Кина робот започна да патролира на железничка станица – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Кина робот започна да патролира на железничка станица

На железничката станица за брзи возови во градот Женгжу, во кинеската покраина Хенан, од петокот првпат започна да патролира полицаец робот.

Роботот може да ја обезбедува територијата без помош на човек, со скенирање и препознавање на лицата на патниците. Може, исто така, да одговара на прашањата на патниците, да го скенира нивото на температурата и да предупреди на евентуален пожар.

Роботот во текот на една седмица ќе биде тестиран, а потоа постојано ќе дежура во ноќните смени, кога фреквенциите на патниците се помали.

Во прилогот на агенцијата China News Service се содржат фотографии на црно-бел робот со височина малку помала од просечен човечки раст кој се движи на тркала, опремен со мноштво сензори.

Кон крајот на септември 2016 година, на терминалот 3 на аеродромот во кинескиот град Шенжен започна да патролира роботот со ознаката AnBot.Тој е висок, 1,49 метри и тежок 78 килограми, а неговата максимална брзина е 18 километри на час. Тој е опремен со четири камери со висока резолуција и може да ги препознава лицата на патниците. Снимките од лицата на патниците потоа ги препраќа на обезбедувањето на аеродромот.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Турски академик тври дека Ное пред потопот му се јавил на синот на мобилен

Тој тврди дека Ное арката ја изградил од челик и оти користел нуклеарна енергија како ...

Вреди 30 милиони долари, а вози стара кола и се грее на обична греалка

Откако со нејзиниот глас и хитовите „Smooth Operator“ и „Your Love is King“ ја освои ...