Во невремето во Чиле четири жртви, милиони без вода за пиење

Повеќе од 1,4 милиони домаќинства во престолнината Сантјаго де Чиле во неделата останаа без вода за пиење поради силните дождови во централниот дел од земјата од каде што градот се снабдува со вода, изјави гувернерот на главниот град на Чиле.

Врнежите започнаа во саботата и предизвикаа одрони на земјиште во реката Маипо, која го снабдува со вода голем дел од Сантјаго, град со околу 6,5 милиони жители.

Недостигот од вода опфаќа повеќе од 60 отсто од населението на главниот град.

„Околу милион и 450 илјади домаќинства се погодени од недостигот од вода за пиење…, вода нема целосно или делумно во 30 градски населби“, изјави на прес-конференција гувернерот на Сантјаго, Клаудио Орего.

Поради одроните на земја и високите водостои на реките околу 3.300 луѓе се отсечен од светот, главно во централните региони на Чиле.

Извор: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Три предвремено родени близначиња починале на Клиниката за гинекологија и акушерство

Тројка предвремено родени бебиња починаа на Клиниката за гинекологија и акушерство – пишува порталот Плусинфо. ...

Пронајдено искасапеното тело на позната шведска новинарка

  Во водите кај Копенхаген е пронајдено обезглавено женско тело со отсечени екстремитети, соопшти данската ...

Close