Во полошко голем интерес за вакцинација против сезонски грип – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во полошко голем интерес за вакцинација против сезонски грип

Постарата генерација и оваа година традиционално во голем број ги примија првите вакцини на сезонската имунизација на населението, против вирусот на грип.

Во Гостивар и во Тетово вакцинацијата се спроведува во службите на Центарот за јавно здравје.

Докторите велат дека вирусот кај ризичните групи може да предизвика сериозни последици. Затоа и ја препорачуваат оваа вакцинација. Според нив, може да се вакцинираат и најмладите, но по претходна концултација  со педијатар.

Во Македонија има 12000 вакцини против сезонски грип. Цената за една изнесува 400 денари.

 

Зоран Димовски

Би те интересирало и

В понеделник делови на општина Аеродром без струја

  Заради закажани технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија во понеделник ќе останат ...

Одбележан патронатот на тетовската касарна Кузман Јосифоски Питу

Пред споменикот на народниот херој Кузман Јосифоски Питу во Тетовската касарна која го носи неговото ...