Во пресрет на референдумот, премиерата на филмот „Шеф“ за Ердоган – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во пресрет на референдумот, премиерата на филмот „Шеф“ за Ердоган

Во пресрет на референдумот за реформите на Уставот во Турција ќе биде прикажан биографскиот филм за претседателот Реџеп Тајип Ердоган под наслов „Шеф“. Премиерата на филмот „Шеф“ (на турски „Reis“) ќе се одржи на 3 март и тоа ќе биде прва екранизирана биографија на Ердоган, кој веќе започна кампања за претстојниот референдум.

Филмот финансиски чинеше осум милиони долари, што е значаен буџет дури и за турската индустрија на филмот која бележи силен раст.

Продукцијата ја потпишува новооснованата продукциска куќа „Kafkasor Film Academy“, на која ова практично ќе и биде прв филм.

Турскиот новинар и колумнист Мустафа Акјол за „Монитор“ наведува дека филмот многу повеќе е политичка пропаганда отколку класична биографска драма, јави Klix.ba.

Продуцентите веќе почнаа да го најавуваат и снимањето на филмот „Шеф 2“ и „Шеф 3“.

Турција на 16 април ќе одржи референдум за уставните реформи со кои претседателот би добил поголеми овластувања.

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...