Во Скопје шест сообраќајки со четворица полесно повредени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Скопје шест сообраќајки со четворица полесно повредени

Четири лица се полесно повредени во четири од вкупно шест сообраќајни несреќи регистрирани во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје, а две поминале со материјална штета.

МВР соопшти дека во текот на вчерашниот ден сообраќајната полиција открила и санкционирала поголем број прекршоци, меѓу кои двајца возачи што не го почитувале ограничувањето на брзината на движење, двајца возачи кои не ги почитувале светлосно сигналните уреди, како и шест возачи кои го управувале возилото без возачка дозвола, односно нерегистрирано Затекнати биле 27 непрописно паркирани возила.

Со помош на специјалното возило „пајак“, отстранети биле 58 возила.

Во рамките на сообраќајно воспитниот проект „Да ги заштитиме децата во сообраќајот, Одделението за превенција денеска ќе реализира едукативни работилници со учениците од второ одделение во ООУ „Јахија Кемал“, која се наоѓа на подрачјето на општина Карпош.

Би те интересирало и

Три села беа отсечени поради огромно свлечиште викендов крај Крива Паланка

Околу 3000 жители од трите села Станци, Дренак и Дурачка река викендов беа отсечени од ...

Сведочење за претепувањето на Села: Лицето му беше разобличено, уште еден удар и ќе умреше

Кога дојдов во Собранието вратите веќе беа отворени, имаше полиција но не ги одвраќаше луѓето ...