Во Србија минатата година се вработени за 4,4 отсто повеќе работници – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Србија минатата година се вработени за 4,4 отсто повеќе работници

Минатата година, во Србија се вработени 4,4 отсто повеќе работници, велат податоците на Републичкиот завод за статистика.

Според оваа институција, бројот на вработени во Србија минатата година се зголемил за 43.769 работници, што претставува зголемување од 4,4 проценти во однос на претходната година.

Според првичните резултати од обработката на податоците, во 2016 година вкупниот број на претпријатија кои функционираат во Србија се зголемил за 5,1 отсто, односно има 4.694 новорегистрирани претпријатија.

Превземено од: Денар

Би те интересирало и

ВМРО-ДПМНЕ: Дуото Тевдовски-Анѓушев конечно признаа дека се неспособни да ја водат економијата на државата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ попладнево со писмено соопштение реагираше на денешните изјави на вицепремиерот, ёКочо Анѓушев и ...

Анѓушев и Тевдовски оптимисти дека ќе се реализираат капиталните инвестиции

  Со изградба на крупни инсфраструктурни проекти и одржливост на јавниост долг до зголемена ефикасност ...