Во Струга почна да се гаси пожарот на дивата депонија – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Струга почна да се гаси пожарот на дивата депонија

По неколкудневното дишење на загаден чад и протести на граѓаните на Струга, од синоќа почна гасењето на пожарот на дивата депонија недалеку од Струга.

Надлежните институции конечно од вчера испратија соодветна механизација за гасење на пожарот што веќе неколку дена предизвикува сериозни проблеми.

Стружани со години од надлежните органи бараат решавање на овој проблем, а  сега и итна интервенција за гасење на пожарот на депонијата која е на само 500 метри од градот. Граѓаните бараат депонијата да се дислоцира и стратешки да се реши овој проблем.

Ветувања и од локалните власти и од Министерството за животна средина имаше, но резултат немаше. Од депонијата и натаму чади. Надлежните велат дека веќе денеска ќе се обидат да го сопрат пожарот, а потоа и да ја конзервираат депонијата.

Извор: МКД

Би те интересирало и

Со поголема транспарентност до реформи во јавната администрација – порачуваат европските експерти

Да се направи стратешка рамка која ќе ги постави правилата за реформи на јавната администрација ...

Во Тетово одбележан денот на лицата со Даунов синдром

По повод светскиот ден на лицата со Даунов синдром во Тетово се организираа спортски активности, ...