Во Хамбург продолжуваат апсењата поради насилните протести – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Во Хамбург продолжуваат апсењата поради насилните протести

Германската полиција употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите на улицата „Шултенблат“ во Хамбург, каде одржаните насилни протести против средбата на Г-20 можат да ги отежнат разговорите на светските лидери. Полицијата утринава соопшти дека само во една зграда биле уапсени 13 лица, а состојбата во квартот Шанценфиртел, каде што се одржуваат протестите, се смирува. Досега се приведени над 100 учесници во протестите.

На телевизиските снимки се забележува како полицајци влегуваат во зградите, а на небото кружат хеликоптери. За отстранување на барикадите, поставени од демонстрантите, биле употребени транспортери. Полицијата потврди дека била нападната од демонстранти вооружени со „молотови коктели“, метални прачки и камења, а околу 500 лица искршиле излози и ограбиле супермаркети и помали продавници.

Портпаролот на полицијата, Тимо Цил изјави дека е потресен од насилството, кое започна во четвртокот.

„Никогаш не сме се соочиле со толкаво ниво на омраза и насилство“, истакна Цил.

Локалната полиција побарала засилување од над 900 полицајци од другите градови на Германија, со цел да ја смири ситуацијата во Хамбург.

Во немирите се повредени 197 полицајци и десетици демонстранти. Според противпожарната служба, околу 60 граѓани биле пренесени во болница.

Германската канцеларка Ангела Меркел ги осуди насилните протести и дивеењето на демонстрантите, нагласувајќи дека е „неприфатливо да се загрозуваат животите на луѓето“.

Во текот на денешниот, последен ден од средбата на Г-20, се очекува околу 100.000 луѓе да се приклучат на протсетите, кои се организирани на еден од плоштадите во Хамбург.

Би те интересирало и

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат како ди- џеј Авичи, не покажале ...

Марио Абдо Бенитес е новиот претседател на Парагвај

Конзервативецот Марио Абдо Бенитес победи на претседателските избори во Парагвај со 46 отсто од гласовите, ...