Временска прогноза: Облачно и врнежливо – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Временска прогноза: Облачно и врнежливо

Времето во Македонија ќе биде облачно и свежо со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни особено во претпладневните часови.

Од овој влажен бран на повеќе места се очекува да наврнат над 45 литри на метар квадратен воден талог. Кон крајот на денот интензитетот на врнежите ќе се намалува. Преку денот ќе дува умерен до засилен ветер претежно од северен правец.

Утринската температура ќе се движи од седум до 13, а дневната од 14 до 18 степени.

Во Скопје ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд, пообилни ќе бидат во претпладневните часови, а попладне интензитетот на врнежите ќе се намалува. Ќе дува умерен ветер претежно од северозападен правец. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 17 степени.

Во сабота ќе има слаби локални врнежи од дожд, а од недела се очекува постепено стабилизирање и затоплување на времето.

Би те интересирало и

Заев – Коѕијас: Време е за лидерски одлуки и за компромс

Иднината на Македонија и Грција треба да биде во фокусот на преговорите на двете земји ...

Отворен Конзулат на Црна Гора во Република Македонија со седиште во Штип

Црна Гора денеска отвори конзулат со седиште во Штип, со кој се очекува взаемно приближување ...