Времето денеска: Променливо облачно со повремени врнежи од дожд – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Времето денеска: Променливо облачно со повремени врнежи од дожд

Времето во Македонија денеска ќе биде променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат поројни проследени со грмежи и со појава на град. 

Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер најизразен на север и по должината на  Повардарието. Утринската температура ќе се движи од седум до 14, а дневната од 19 до 27 степени. Во Скопје ќе има слично време, променливо облачно и посвежо со врнежи од дожд. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 12, а дневната ќе достигне до 24 степени.

Според прогнозите на УХМР, и во наредните денови времето ќе биде променливо облачно со повремени локални врнежи од дожд, наместа проследени со грмежи и со засилен ветер. Најобилни врнежи се очекуваат на југот на земјава. Можна е и појава на невреме со град и со засилен ветер, а ќе дува умерен, повремено засилен северозападен ветер, што ќе предизвика намалување на дневната температура за 5 до 7 степени.

Би те интересирало и

Нова инвестиција на Млекара Ѓоргиеви и Best Food (видео)

Екипата на Канал 77 присуствуваше на отварањето на новите простории и производни капацитети на Млекара ...

Нивото на Охридско 14 сантиметри над максимално дозволеното

Нивото на природните езера денеска бележат зголемување во однос на вчера и во однос на ...