Времето денеска сончево и многу топло, попладне краткотраен дожд

Времето денеска ќе биде претежно сончево и многу топло, со слаб ветер од западен и јужен правец. Во попладневните часови локално ќе има слаб развој на нестабилна облачност, која ќе биде проследена со краткотраен локален дожд и со ретки грмежи. Минималните температури ќе се движат од 13 до 22 степени, а максималните од 34 до 41 степени.

Во Скопје, попладне е можен краткотраен дожд со ретки грмежи. Температурите ќе се движат од 20 до 39 степени.

Во наредните денови продолжува периодот на претежно сончево и многу топло време. Дневната температура до среда ќе биде во благ пораст, при што во вторник и в среда во најтоплите делови повторно ќе го надмине 40-от степен. Извесна промена на времето проследена со нестабилна облачност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер се очекува в среда кон четврток. Ветерот ќе го промени правецот во северен, а со тоа ќе има намалување на дневната температура за околу 5 до 7 степени. Намалувањето на дневната температура ќе продолжи и за време на викенд кога ќе има локална нестабилност проследена со поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер.

Преземено од: Макфакс

Додади коментар

Би те интересирало и

Министерството за култура подготвува измени на Законот за авторското право и сродните права

Министерството за култура подготвува текст за Предлог-закон за изменување и дополнување на Законот за авторското ...

Уште три лица хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести

Уште три лица од гостиварско село се хоспитализирани во Клиниката за инфективни болести со висока ...

Close