Времето денеска сончево и топло, разладување дури во четврток – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Времето денеска сончево и топло, разладување дури во четврток

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала локална облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Попладне во планинските подрачја има услови за локална појава на краткотраен дожд и грмежи. Минималните температури ќе се движат од 11 до 21 степен, а дневната највисока температура на воздухот ќе се движи во интервалот од 31 до 39 степени.

Во Скопје времето ќе биде сончево и многу топло со мала облачност и со слаб до умерен јужен ветер. Температурите ќе се движат од 19 до 38 степени.

Во наредните денови продолжува периодот на претежно сончево и многу топло време. Деенска попладне во планинските предели ќе има услови за локална појава на краткотраен дожд и ретки грмежи. Дневната температура до среда ќе биде во постепен пораст, при што во вторник и во среда во најтоплите делови повторно ќе го надмине 40-от степен.

Извесна промена на времето проследена со засилен северен ветер и намалување на дневната температура за околу 5 степени се очекува во четврток и во петок. Намалувањето на дневната температура ќе продолжи и за време на наредниот викенд кога ќе биде нестабилно со локални поројни врнежи од дожд, грмежи и засилен ветер.

Преземено од: Макфакс

Би те интересирало и

Одложено рочиштето за Титаник 2: Обвинетите ќе го разгледуваат прочистеното обвинение

Денешното, прво рочиште за случајот Титаник 2 беше одложено, откако обвинителката Фатиме Фетаи им даде ...

Превентивни прегледи единствено со Семејно приватно здравствено осигурување на Еуролинк

Почнувајќи од денес, на сите клиенти кои ќе го одберат семејното приватно здравствено осигурување на ...