Врнежите ќе ги зголемат водостоите, нема опасност од излевања

Доколку најавените врнежи дожд во текот на денов бидат поинтензивни и наместа поројни, се очекува брзо да го зголемат водостојот на реките со помали сливни површини и суводолиците – соопшти УХМР.

Кај поголемите водотеци, иако се очекува зголемување на водостојот, нема опасност од излевање.

Хидролошката состојба засега покажува намалени нивоа на реките во Македонија во однос на просекот за мај.

Додади коментар

Би те интересирало и

Беса бара СЈО до петок да ги отвори случаите Сопот и Монструм

Партијата Беса попладнево побара од Специјалното јавно обвинителство да ги покрене случаите „Сопот“ и „Монструм“ ...

Дивата депонија во Тетово се уште се пали.

  Тетовската дива депонија каде комуналното претпријатие го претовара сметот и натаму се пали. Облачи ...

Close