Врховен суд ќе одлучува за доживотните казни во “Монструм” – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Врховен суд ќе одлучува за доживотните казни во “Монструм”

Врховниот суд денеска на јавна треба да одлучува по жалбата на одбраната за шесте осудени во случајот „Монструм“, кои добија доживотни казни затвор за убиството кај Смилковско езеро.

Оваа седница е закажана по 15 месеци откако одбраната ја обжали пресудата на Кривичниот и Апелациониот суд.

Кривичниот суд во 2014 година ги осуди шестмината обвинети на доживотни казни затвор, а двајца од осудените, кои се осомничени дека се директни извршители на убиствата, сè уште се на Косово и не се екстрадирани.

Една година подоцна Апелациониот суд ја потврди пресудата на Кривичниот суд.

На 12 април 2012 година на Смилковското езеро беа убиени четири момчиња од Радишани и еден рибар од Црешево.

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...