Втор Меѓународен филмски фестивал „Богородичен покров“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Втор Меѓународен филмски фестивал „Богородичен покров“

Со филмот „Семејството на Ники“, добитник на голем број интернационални награди, в сабота напладне во Македонскиот народен театар ќе биде отворен вториот Меѓународен филмски фестивал за духовни и хумани вредности „Богородичен покров“.

Проекциите викендов (14-ти и 15 октомври) ќе бидат во МНТ, а од 16-ти до 18 октомври во Кинотека на Македонија.

Фестивалот ќе биде затворен на 19 октомври со Детска филмска академија, во присуство на околу 500 деца од основните училишта.

Фестивалот се одржува под покровителство на Агенцијата за филм и е со благослов на Македонската православна црква – Охридска архиепископија и г.г. Стефан. Организатор е ТВ и филмска продукција Top World од Скопје.

Би те интересирало и

Почнува Велигденскиот пост – еве како се празнува

 Време на соединување со Бога Имиња на постот Тоа е пост со повеќе имиња – ...

Прилеп го оправда епитетот карневалски град-над 1.000 домашни и странски учесници на дефилето (галерија)

Со забава под маски и доделување на парични награди и дипломи на најуспешните учесници по ...