Вучиќ: Кој сака избори нека повели – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вучиќ: Кој сака избори нека повели

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека е задоволен од работата на владата и од премиерката Ана Брнабиќ во последните 100 дена и додаде дека владата треба да продолжи да работи на истиот начин на кој работеше досега – одговорно и дисциплинирано.

„Ја поддржувам владата и ја поддржувам Ана Брнабиќ“, рече кратко Вучиќ на заедничка прес-конференција за новинари со претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Драган Човиќ.

Српскиот претседател нагласи дека Србија е подготвена за одржување трилатерален состанок на претставници на Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина, кој, како што рече, би бил најважен за Србија, но и за целиот регион на Западен Балкан.

Вучиќ исто така рече дека не им препорачува избори на оние што бараат парламентарни избори, но, како што вели, ако сакаат, нека повелат.

Според Вучиќ, суштината на политиката за која се залага е независна Србија и додека тој ја предводи земјата, нема да дозволи мешање на странците.

„Суштината на политиката за која се залагам е независна Србија. Независна не само во своите граници туку, пред сè, во одлучувањето и грижата за својот народ. Ако тоа не може некој да го разбере, тогаш тоа е негов проблем“, истакна Вучиќ во интервју за утрешното издание на „Вечерње новости“.

Шефот на српската држава порача дека ќе води единствена, српска политика во која странците нема да се мешаат додека е тој на власт.

Извор: Макфакс

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...