Вучиќ: Можни се предвремени парламенатарни избори – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вучиќ: Можни се предвремени парламенатарни избори

Српскиот претседател, Александар Вучиќ денеска пред новинарите изјави дека е можно одржување на вонредни парламентарни избори, доколку опозицијата толку „жестоко ги посакува”.

Притоа, тој ги повика политичките противници уште еднаш да размислат дали ќе одат на избори или не.

„Ако толку силно ги сакаат, може да има избори, само потоа да не плачат или да викаат дека Свети Петар им е виновен зошто изборите ги изгубиле“, истакна Вучиќ.

Српскиот претседател, кој беше во посета на Панчево, коментирајќи ги барањата на опозицијата за избори, додаде дека „нема ништо против доколку опозицијата подобро се чувствува ако секоја година доживува пораз“.

На новинарско прашање кои се причините што Томислав Николиќ не присуствувал во саботата на одбележувањето на деветгодишнината од формирањето на партијата, тој кратко одговори дека за тоа треба да го прашаат лично Николиќ.

Во српските медиуми деновиве се појавија шпекулации дека поранешниот претседател, Томислав Николиќ и основач на СНС размислува да формира нова партија, идеја што тој засега ја демантира.

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...