Вучиќ: Никој никогаш повеќе нема да може да ја повтори „Бура“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Вучиќ: Никој никогаш повеќе нема да може да ја повтори „Бура“

Српскиот претседател Александар Вучиќ оцени дека Србија и Хрватска никогаш нема да имаат заедничко мислење за историјата, но во нивните погледи за иднината не постои ниту една работа која драматично ги дели.

– Да ја оставиме историјата на страна, а во иднината со Хрватска постои само добра страна. За тоа што очекуваме од иднината, за се можеме да се усогласиме и да мислиме исто или слично, бидејќи не постои ниту една работа која драматично или драстично би не раздвојувала, изјави синоќа Вучиќ во интервју за српската ТВ Пинк.

Одговарајќи на прашање за одделни текстови во хрватските медиуми, Вучиќ ја исклучи можноста од нови српско-хрватски судири.

– Не ми паѓа на ум да војуваме со Хрватите, но размислувам да им дадеме пари и за куќата на Бан Јелачиќ во Петроварадин и за улици, плоштади, училишта. Но исто така велам, како што веќе неколку пати кажав – никој никогаш повеќе нема да може да ја повтори „Бура“, а јас стојам на зборот, истакна Вучиќ.

Тој оцени дека меѓу Србија и Хрватска денес нема нерешливи прашања, но двете држави сакаат подобри услови за своите сонародници во другата земја.

– Реално, ние денес немаме проблеми со Загреб, освен што сакаме подобра позиција за нашиот народ во Хрватска. Некогаш имавме 550.000, ако се вратиме во историјата и 700.000 Срби во Хрватска. Денес има 160.000 Срби во Хрватска и ние бараме подобри права за сите нив, истакна Вучиќ.

Тој нагласи дека хрватското малцинство во Србија може да бара што им е потребно и ќе добие, а Белград истото го сака за Србите во Хрватска.

Вучиќ сугерираше дека Србија треба да се воздржува и да не одговара на сите провокации од Хрватска, вклучувајќи ги и работите од историјата.

Извор: МИА

Би те интересирало и

Димитров и Коѕијас во Скопје на 22 март, со Нимиц на 30 март во Виена

Министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, на 22 и 23 март доаѓа во ...

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...