„Генералка“ на Триумфална порта од Шарената револуција (Фото) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

„Генералка“ на Триумфална порта од Шарената револуција (Фото)

porta cistenje

Со сунѓери и вода, десетина жени денеска ја чистеа Триумфалната порта во Скопје, обоена од поддржувачите на Шарената револуција кои протестираат против одлуката за аболиција што ја донесе претседателот, Ѓорше Иванов.

Иако некои од домашните медиуми пишуваат дека се работи за членки на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ, тие тврдат дека се собрале самоиницијативно да го исчистат објектот.

Вработени во Портата ги предупредиле да не чистат, бидејќи така ќе се замачка бојата, но тие не ги послушале.

Би те интересирало и

„Тврдокорните“ протестираа против Законот за јазиците

  „Тврдокорни“ , „Македонските обединети сили“ и уште неколку здруженија, денеска протестираа пред македонското собрание ...

Бачев ќе ги поништува документите за влез на Македонија во ЕУ и НАТО

„Народното движење за Македонија на денешниот конгрес, одлучи да се преимени во „Единствена Македонија“. Избрани ...