Годинашните Оскари во знак на протест против Трамп – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Годинашните Оскари во знак на протест против Трамп

Во Лос Анџелес вечерва ќе се одржи 89-то доделување на Оскарите. Возбудата е голема, но и помешана со нервоза бидејќи неколкумина од номинираните нема да можат да присуствуваат на церемонијата поради острите мерки што ги воведе американскиот претседател Доналд Трамп.

Се очекува говорите на глумците и режисерите да бидат фокусирани на политиката и моментната ситуација во САД по победата на Трамп. Некои од холивудските ѕвезди веќе го изразија мислењето на оваа тема.Претседателката на Академијата за филмска уметност Шерил Бун Ајзекс изјави дека нема да ги спречи глумците да ја искористат вечерашната сцена за политички говори.

„Една од работите поради кои сум среќна е тоа што имаме слобода на говорот. Сметам дека многумина од нив ќе зборуваат спонтано кога ќе слушнат дека нивното име е прочитано. Се надевам дека сите ќе ги искористат своите 45 секунди на сцената за да кажат нешто што има смисла“, истакна Ајзекс.

Мерил Стрип веќе даде изјава против претседателот на САД на доделувањето на Златен глубус. Трамп за таа изјава наведе дека Стрип се „преценува“.

Сепак, некои од актерите глумците сметаат дека оваа сцена не треба да се користи за давање на такви изјави.

Церемонијата за доделување на Оскарите ќе се одржи денеска во 17.30 часот, по локално време.

Би те интересирало и

Аргентинец административно си го сменил полот за порано да оди в пензија

Даночен службеник од Аргентина решил да си го смени полот наведен во личните документи, како ...

По скандалот со Фејсбук, измамите ќе чинат многу скапо, најави еврокомесарот за правда

Следниот скандал сличен на тој со Фејсбук, после мај може да чини многу скапо, предупреди ...