Голден Стејт може и без тренер! – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Голден Стејт може и без тренер!

Стив Кер, тренерот на Голден Стејт на сред натпревар против Феникс Санс сфати дека нема што повеќе да ги научи играчите на актуелниот НБА шампион.

Во текот на еден тајм-аут, Кер го повика Андреа Игодала му го предаде фломастерот и рамката на која се цртаат акциите и се тргна на страна. Ваквата замена се исплатеше бидејќи на крајот Вориорсите го совладаа Феникс со дури 46 поени разлика (129:83).

Кер после натпреварот го објасни својот потег.

„Им кажавам дека ова е нивни тим, а не на теренерот или претседателот. Да, јас сум тренер да ги водам, но не и да ги контролирам. Со оглед на тоа колку добро играат, имаат право да го најдат својот пат. Мислам дека ова беше добра одлука, бидејќи откако им го препуштив тимот одлично комуницираа и направија навистина добро акции“.

Преземено од: Спортски.мк

Би те интересирало и

NBA All-Star: Тимот на Леброн Џејмс го победи тимот на Стеф Кари (видео)

67-от НБА ол стар меч заврши со победа на тимот кој го состави Леброн Џејмс ...

NBA All Star: Мичел најатрактивен во забивањата, Букер прецизен како снајпер (видео)

Светот не е премногу воодушевен од втората ноќ во НБА олстар-викендот, особено од натпреварот во ...