ГОЛЕМ ТРИУМФ: Игор Стефановски го покори Нирбургринг – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

ГОЛЕМ ТРИУМФ: Игор Стефановски го покори Нирбургринг

Два подиуми за спектакуларниот Иџе на ETCC – по второто место на првата трка победа на „Зелениот пекол“

 

Нашиот најдобар автомобилист Игор Стефановски – Иџе постигна одличен резултат откако на втората трка на патеката во Нирбургринг го освои првото место и на двете трки на оваа патека денеска успеа да се искачи на победничкиот подиум.

Стефановски во првата трка беше второпласиран.

За нашиот возач ова е втора победа во ETCC шампионатот откако првата ја имаше лани, но ова е прв триумф со неговиот тим.

 

Второто место во втората трка го освои Португалецот Фабио Мота, третопласиран е Петр Фулин од Чешка, победникот од првата трка.

Тоа значи дека истите тројца возачи се најдоа на подиумот на двете трки.

18664155_1344876405608195_4841390871094994432_n

Првото место му донесе 10 бода на нашиот возач, второто осум, па со вкупно 18 дојде до 33 бодови во генералниот пласман и се искачи на третото место.

По шест извозени од вкупно 12 трки на ETCC купот, водечки е Кристјоханес Шрајбер, кој денеска не оствари пласман, поради дупната гума. Тој има 44 бода, еден повеќе од Фулин на второто место.

Превземено од: Високи Октани

Би те интересирало и

Раководството на МВР отворено за соработка со Независниот синдикат на полицијата

Раководството на МВР и натаму е отворено за соработка со претставниците на синдикатот бидејќи тоа ...

НСП: Само една третина од полицајците имаат нови чизми

МВР тапка во место и не презема ништо освен празни муабети да ги подобри условите ...