Гостивар повеќе од два часа без струја – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Гостивар повеќе од два часа без струја

Жителите на Гостивар два ипол часа останаа без електрична енергија откако утринава ококу 9 часот настанал дефект на 110 киловолтната трафостаница Гостивар 1.

Поради дефектот кој избил при редовни зафати на екипи на МЕПСО на далеководната мрежа, настанат е пожар кој веднаш бил локализиран од страна на гостиварската противпожарна единица.

По интервенција на МЕПСО дефектот е саниран за два часа, а гостиварци добија електрична енергија околу 12 часот, рече портпаролот на МЕПСО Никола Стојанов.

Од МЕПСО додадоа дека дефектот не предивикал значителни штети на високонапонската далеководна мрежа.

 

Би те интересирало и

АХВ: Интензивно се работи на исполнување на условите за извоз на свежо свинско месо

Македонија интензивно работи на добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо во ЕУ. Според ...

Туск и лидерите од регионот во Скопје на состанок на Брдо-Бриони процесот

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск, седум претседатели и еден премиер ќе бидат гости на ...