Градоначалник на мексикански град се ожени за крокодил (Видео) – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Градоначалник на мексикански град се ожени за крокодил (Видео)

Градоначалникот на мексиканскиот град Сан Педро, Хуамелула Виктор Агиљар одбра крокодил за своја животна сопатничка, во духот на традицијата на домородците, која има за цел да им донесе среќа на локалните риболовци.

Женката крокодил беше крстена во четвртокот, а на „најрадосниот ден“ беше облечена во бело, но со врзани вилици.

Според легендата, градоначалникот на Сан Педро треба секоја година да се венча со нов крокодил, заради успешен и бериќетен риболов, што и претставува главен извор на приходи за локаните жители.

„Со овој ритуал, се молиме за добар улов, а морето и лагуните нека ни ја дадат храната која ни е потребна, и нека се биде в ред во нашето место“, рече градоначалникот на свечената церемонија.

Би те интересирало и

Турски академик тври дека Ное пред потопот му се јавил на синот на мобилен

Тој тврди дека Ное арката ја изградил од челик и оти користел нуклеарна енергија како ...

Вреди 30 милиони долари, а вози стара кола и се грее на обична греалка

Откако со нејзиниот глас и хитовите „Smooth Operator“ и „Your Love is King“ ја освои ...