Граѓаните повторно ќе може да ја користат евтината тарифа на струјата – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Граѓаните повторно ќе може да ја користат евтината тарифа на струјата

Прифаќањето на една понуда на тендерот за гасификација е извор на можност за корупција – изјави денеска рече вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, одговарајќи на новинарско прашање за тоа што ќе прави Владата со натамошната гасификација. Тој додаде дека ќе и’ предложи на Владата тендерот да се преработи и преобјави.

За долгонајавуваниот проект за регионална гасификација на Македонија има само една понуда. Формирана е комсија што ќе ја отвори, но не знаеме кој е понудувачот – информира денеска Анѓушев.

„Понуда од една компанија сигурно не е доволна за да добиеме квалитетен понудувач и конкурентност која ќе даде квалитетна цена за македонските граѓани.“

На денешната прес конференција која се однесуваше на заклучоците од Самитот во Трст, било разгледувано и прашањето за враќање на евтина тарифа на струјата:

„Разговаравме како да ја реализираме оваа мерка без да бидат повредени правилата на Европската енергетска заедница. Постигнавме договор тоа да го реализираме. Граѓаните ќе имаат можност да користат евтина тарифа по два часа секој ден и сабота како што тоа беше пред укинувањето на евтината тарифа.

Инаку, следниот  Самит на европските лидери и премиерите на западно балканските земји ќе се одржи во лондон.

 

Би те интересирало и

Ирена Јакимоска е нов претседател на Стопанската комора за Прилеп

Управниот одбор на Регионалната Стопанската комора за Прилеп доби нов претседател – Ирена Јакимоска. Таа ...

Пуштена во употреба делницата Демир Капија – Смоквица

Граѓаните веќе може да сообраќаат на автопатската делница Демир Капија – Смоквица, која претставува последен ...