Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски на судење за „Траекторија“ – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Груевски, Пешевски, Јанакиески и Георгиевски на судење за „Траекторија“

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи рочиште за предметот „Траекторија“, во кој се обвинети поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски.

Тие се осомничени дека во втората половина на 2012 година и во текот на 2013 година презеле повеќе дејствија со кои во постапката за избор на компанија за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид ги искористиле и пречекориле своите овластувања.

Преземено од: А1он

Би те интересирало и

ВМРО-ДПМНЕ: Автобуската станица нема да го заживее ГТЦ

  Наместо нови асфатлирани улици, нови паркови и зелени површини, наместо нови водоводи и канализации ...

УНИЦЕФ: Институциите не можат да обезбедат заштита на децата од повреда

Случајот со злоупотребата на малолетното девојче од јавната установа за деца со воспитни и социјални ...