Грчката полиција забрани пристап на медиумите во прифатните центри за бегалци – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Грчката полиција забрани пристап на медиумите во прифатните центри за бегалци

321791-povekje-avganistanci-od-sirijci-na-juzhnata-granica-36082

По консултации со координаторите на прифатните центри на островите и на копно во Грција, на телевизиските екипи и новинари не им се дозволува влез во какви било објекти.

Информацијата ја соопшти грчкото МВР, не наведувајќи други детали, односно објаснување дали забраната се однесува на сите новинарски екипи или само на странските.

Забраната е во сила „до дополнителни информации“- соопштува тамошното Министерство за внатрешни работи.

 

Би те интересирало и

Романската полиција истражува „сомнителна“ смрт на локален новинар

Романската полиција соопшти дека истражува „сомнителна“ смрт на познат новинар, кој бил пронајден мртов во ...

Во Грција конфискувана голема колична штетна храна увезена од Турција

Властите во Грција во последните денови конфискувале повеќе од 400 тони штетна храна која во ...