Грчките новинари во 48-часовен штрајк – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Грчките новинари во 48-часовен штрајк

Синдикатите на грчките новинари за денеска и утре закажаа 48 – часовен штрајк.

Тие протестираат поради неуспешен договор меѓу Владата и работодавачите за спас на новинарскиот фонд за здравствено осигурување (ЕДОЕАП). Медиумските работници не се задоволни затоа што фондот нема финансии и не може да ги исполнува своите функции, поради што вработените во медиумите немаат никакво здравствено и друго осигурување.

Поради штрајкот нема да работи ниту државната новинска агенција АНА – МПА. Протестот почнува од денеска во шест часот наутро и ќе трае до четврток во исто време.

Би те интересирало и

Ѕанакопулос: Не постојат притисоци врз Грција за прашањето за името

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата ...

Меркел: На Балканот му требаат автопатишта, а не студии за изводливост

Германската канцеларка отворено ја критикуваше ЕУ поради бавноста во спроведувањето на проектите и исплатата на ...