Гуам го забрани пушењето за лица под 21 година – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Гуам го забрани пушењето за лица под 21 година

На американскиот тихиоокеански остров Гуам денеска стапи во сила Закон што забранува пушење за лицата помлади од 21 година.

Претходно таа граница беше на 18 години, а забраната се однесува и на електронските цигари. Властите истакнуваат дека законот го иницираа и поддржаа токму младите кои ја потпишаа петицијата.

Законот предвидува казни и мерки во форма на задолжителна терапија за одвикнување од пушењето.

Иако целта е младите да се одвратат од пушењето, некои сметаат дека тоа може да биде и контрапродуктивно.

Би те интересирало и

Еден производ од фрижидерот за решение на повеќе проблеми со кожата

Во последно време голем е бројот на нутриционисти кои препорачуваат да се јадат намирници  кои ...

3 состојки, 5 минути и добивате 1 одлична домашна крема за лице

Студениот ветер и ниските температури во текот на сезоната на која и се ближи крајот,  ...