Даскаловски си замина од Карпош Соколи – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Даскаловски си замина од Карпош Соколи

По поразот од Фени Индустри во домашното првенство, тренерот на Карпош Соколи, Борче Даскаловски реши да со поднесе оставка.

„Оставката ја поднесов од етички причини откако клубот се најде во една тешка и независна ситуација. Јас сум професионалец и проценив дека во моментов не можам повеќе да му помогнам на тимот. Му посакувам сѐ најдобро на Карпош Соколи, со желба брзо да се консолидира и да се врати онаму каде што му е местото во македонската кошарка. Воедно, му изразувам огромна благодарност на претседателот Огнен Дедиќ за шансата која ми ја укажа”, изјави Даскаловски за клупската веб страница.

Карпош Соколи утре го очекува настап во ФИБА Еврокупот, а екипата ќе ја водина досегашниот помошник, Ангел Тасевски.

 

Би те интересирало и

NBA All-Star: Тимот на Леброн Џејмс го победи тимот на Стеф Кари (видео)

67-от НБА ол стар меч заврши со победа на тимот кој го состави Леброн Џејмс ...

NBA All Star: Мичел најатрактивен во забивањата, Букер прецизен како снајпер (видео)

Светот не е премногу воодушевен од втората ноќ во НБА олстар-викендот, особено од натпреварот во ...