Двајца загинати при пад на мал авион близу Њујорк – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Двајца загинати при пад на мал авион близу Њујорк

Две лица загинаа синоќа кога мал авион од типот „Лирџет 35“ се урна при слетувањето на еден аеродром во близината на Њујорк.

Како што соопшти локалната полиција, авионот се урнал на околу 500 метри пред пистата на аеродромот Тетерборо, паѓајќи врз складиште и индустриски комплекс. По уривањето на авионот на местото на несреќата избувнал пожар.

Според полицијата, двете загинати лица се наоѓале во леталото, а при инцидентот нема жртви во објектите врз кои се урнал авионот.

Несреќата се случила околу 15:30 часот по локално време (21:30 по средноевропско време). Според властите, авионот полетал од Филаделфија.

Причините за падот на „Лирџетот“ засега не се познати.

Аеродормот Тетеборо се корисити од страна на мали приватни и спортски авиони.

Превземено од: А1он

Би те интересирало и

Маж тешко повреден во сообраќајка на локалниот пат село Грешница – Кичево

Четириесет и четиригодишен маж од селото Грешница се здобил со тешки телесни повреди во сообраќајна ...

Приведен крадецот кој ограби аптека во Маџари

Пронајден и приведен е разбојникот кој со закана со пиштол на почетокот на овој месец ...