Два американски бомбардери го надлетаа Крејскиот полуостров – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Два американски бомбардери го надлетаа Крејскиот полуостров

Ден откако Пјонгјанг ја лансираше интерконтиненталната балистичка ракета Хвасон 14, и Вашингтон реши да демонстрира сила. Два бомбардери б1б го прелетаа Корејскиот полустров.

На американските бомбардери во мисијата им се приклучиле борбени авиони од Јапонија и Јужна Кореја. Последниот потег на севернокорејскиот лидер Ким Јон Ун, ги зголеми критките на Трамп кон Пекинг , сојузникот на Пјонгјан.

„Многу сум разочаран од Кина. Нашите глупави лидери од минатото им овозможија да направат стотици милијарди долари годишно во трговијата,. Тие не прават ништо за нас кога станува збор за Северна Кореја., само разгвоори. Ние веке нема да дозовлиме ова да продолжи. Кина може лесно да го реши овој проблем напишта американскиот претседател на Твитер.

Отако Трамп и официјлано е на чело на САД двапати се сретна со негховиот кинсеки колега . И во двата наврати тврдешпе дека има добри односи со Си Џинпинг и дека гланви теми на разговорите била Северна Кореја.

По петочното успешнио тестрирање на интерконтиненталната балистичка раклета Хвасон 14 , Ким Јон Ун се пофгли дека територијата на САД веке е на дострел на севернкорејските проектили.

Би те интересирало и

И Асанж го избриша својот профил на Фејсбук

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж денеска на Твитер објави дека го избришал својот профил на ...

Заложничка криза во Франција

Напаѓачот кој пукал за време на заложничка криза денеска во супермаркет во југозападна Франција тврди ...