Две лица приведени во Тетово: Едниот навредувал полицајци додека урнирал, другиот неовластено го снимал настанот – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Две лица приведени во Тетово: Едниот навредувал полицајци додека урнирал, другиот неовластено го снимал настанот

Вчеравечер на ул. „Б.Стефаноски“ во Тетово, полициски службеници забележале непознато машко лице како прави прекршок – уринирање на јавно место. Со намера да му укажат на прекршокот, тие му се доближиле и побарале да се идентификува. Лицето одбило да се идентификува, почнало да се оддалечува и со погрдни и вулгарни зборови почнало да ги навредува и омаловажува полициските службеници. Полицајците му наредиле да застане, но тој не ги послушал и во еден момент турнал еден од полициските службеници.

Лицето било приведено во Полициската станица Тетово, каде му бил утврден идентитетот.  Се работи за педесет и едногодишниот, З.К. од Тетово. Во моментот на приведување на З.К., бил забележан педесет и тригодишниот, З.С. од Тетово, кој со мобилен телефон се обидувал неовластено да го снима настанот.

Кога полициските службеници го внесувале З.К. во службеното возило, З.С. го држел со двете раце и ги спречувал во преземање на службените дејствија, поради што и тој бил приведен во Полициската станица.

По целосно расчистување на случајот против двете лица ќе бидат поднесени соодветни кривични пријави – соопшти МВР.

Би те интересирало и

Кражба во наплатен пункт на ЕВН во Струга

Во периодот од 23.30 часот на 17.03.2018 до 06.00 часот на 18.03.32018 година, засега непознати ...

Со закана со нож му одзел 15 илјади денари во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против скопјанецот С.Х. ...