Две сообраќајки утринава во тетовско со 9 повредени – Радио Мрежа Канал 77 – Магија во етерот

Две сообраќајки утринава во тетовско со 9 повредени

Вкупно девет лица се повредени во две сообраќајки што утринава се случиле на две различни места во тетовско, додека една сообраќајка од синоќа во Тетово поминала само со материјална штета, информираше портпаролот на СВР Тетово Марјан Јосифовски.

Според неговите податоци утрово нешто пред девет часот било пријавено дека на автопатот Скопје Тетово после Карпалак има превртено патничко моторно возило Форд Ескорт со скопски регистарски таблички. Според полицискиот увид автомобилот бил управуван од И.Р. (22) од Скопје кој загубил контрола врз возилото кое удрило врз блиските карпи и се превртело на десната страна. Возачот и тројца сопатници во возилото на 22, 24 и 27 години, исто така, од Скопје се здобиле со телесни повреди по што биле префрлени во тетовската болница од каде по укажаната помош биле пуштени на домашно лекување.

Истрагата работи на утврдување на причините за сообраќајката и вкупната материјална штета.

 Другата сообраќајка се случила на регионалниот пат од Пирок кон автопатот Тетово Гостивар и во неа учествувале две возила, Фиат Мареа со тетовски регистарски таблички управувана од Ф.С.(52) од Тетово и Опел Зафира со пробни регистарски таблички управувана од Ј.С.(39) од Пирок. Во судирот возачите поминале без повреди додека 5 соаптници, тројца од Пирок и двајца од Тетово, се здобиле со телесни повреди и по укажаната помош во тетовската болница и тие биле пуштени на домашно лекување.

Според првичните податоци причина за оваа сообраќајка е неправилно престигнување а материјалната штета дополнително ќе се утврдува.

Третиот случај бил синоќа десеттина минути пред полноќ на булеварот Видое Смилевски Бато во Тетово кога 22 годишната Е.Р. од тетовско Желино загубила контрола врз автомобилот Голф со тетовски таблички што го управувала по што возилото излетало од коловозот и удрило во излог од продавница за врати и друг мебел. Во сообраќајката нема повредено лица, а причинета е материјална штета од околу 100 илјади денари.

Би те интересирало и

Со закана со нож му одзел 15 илјади денари во Скопје

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство против скопјанецот С.Х. ...

Инцидент пред трговскиот центар „Беверли Хилс“

– На 18 март 01:45 часот во СВР Скопје Ф.Н. (21) пријавил дека истиот ден ...